kak vubrat zaryadnoe ustroistvo 1

Що таке зарядний пристрій автомобільного акумулятора

Зарядний пристрій для автомобільного акумулятора – це пристрій, який призначений для того, щоб якісно і швидко зарядити акумуляторну батарею автомобіля.

Розглянемо як влаштований автомобільний акумулятор. Автомобільний акумулятор влаштований просто і надійно – в ньому мінімум складних деталей, і він сам по собі зламатися навряд чи може. Так думають, в принципі, багато автовласників – але на практиці пристрій часто підводить свого господаря, і недоречно заглохлу машину доводиться заводити будь-якими доступними методами. Як не потрапити в таку ситуацію, правильно вибравши зарядний пристрій акумулятора?

Аккумулятори встановлюються на автомобіль для досягнення постійної необдхідної напруги. Це можуть бути різні значення – від 3 вольт до 24 у деяких моделях. Відповідно, і заряджати їх потрібно так само — від джерела постійної напруги.

Здається, що завдання просте: потрібно просто зайти в будь-який онлайн-магазин та вибрати підходящий зарядник для автомобільного акумулятора. Але мало хто може його правильно вибрати – мало хто знає параметри цих пристроїв. Що це за параметри та чому їх необхідно знати, щоб не купити неправильну модель чи зовсім підробку?

Перед тим, як вибрати зарядний пристрій, потрібно переконатися, що він підходить для заряджання акумуляторів саме з такого матеріалу, як ваш. Спочатку дізнайтеся, з якого металу виготовлено вашу АКБ. Потім перегляньте в магазині характеристики зарядного пристрою і переконайтеся, що він підійде для заряджання такої батареї.

Ще один параметр, на який треба звернути увагу – ємність. Вона також вказана на батареї. Це обсяг струму, який може накопичувати акумулятор. Вимірюється в ампер-годинах. Струм у зарядному пристрої повинен становити приблизно 10% від його ємності (наприклад, якщо вона становить 60 А/год, то зарядний пристрій має видавати 6А).

Різновиди автомобільних зарядних пристроїв. Принцип їхньої роботи

Такі пристрої для акумуляторних батарей – знижувальні випрямлячі. Вони регулюють напругу, що надходить, або струм, і дозволяють електроенергії накопичуватися в АКБ. Ви підключаєте його до мережі, в якій напруга дорівнює стандартним 220В , і трансформатор, що знижує, передає електроенергію в АКБ під меншою напругою.

Потім у справу вступає діодний міст, перетворюючи змінний струм на постійний. Вихідний сигнал виходить стабільним. Це принцип роботи будь-якого зарядного пристрою автомобільного акумулятора.

Тепер розповімо про їхні різновиди. Зарядні прилади для автомобільних батарей поділяються на два типи – трансформаторні та імпульсні. Трансформаторні відрізняються великими розмірами та вагою, їх можна зберігати в якомусь одному місці – ідеальним стане гараж: і машина не буде далеко, і постійно переносити важкий апарат з місця на місце не доведеться.

Імпульсний прилад для зарядки мало чим відрізняються за принципом роботи, але у них інший пристрій, і вони менші за габаритами. Необхідна частина такого пристрою – мікропроцесор. Він забезпечує стабільне надходження електрики та перетворення напруги.

Импульсное и трансформаторное зарядное устройство

Кожен тип має свої переваги:

  • трансформаторний – потужний та надійний;
  • імпульсний – не займає багато місця;
  • трансформаторний можна розмістити в гаражі, він завжди буде поруч з авто;
  • імпульсні моделі більш сучасні та дозволяють автоматизувати процес зарядки батареї;
  • в імпульсному заряднику можна візуалізувати потрібні параметри завдяки дисплею.

Ви можете вибрати те, що підходить вам: якщо вам хочеться швидко відновити запас електроенергії в батареї, треба віддати перевагу трансформаторному – у нього більша потужність. Але й важить він набагато більше – кілька кілограмів. Такий пристрій бажано має перебувати на одному місці та не переміщатися. Але така схема має й недоліки: акумулятор може розрядитися в будь-який, найнесподіваніший момент, а машину треба ще якось пригнати в гараж. Якщо у вас часто трапляються такі ситуації, простіше возити із собою імпульсну версію зарядного приладу.

Найважливіші параметри під час вибору автомобільної зарядки

Треба звернути увагу на три речі: струм, ємність та напруга. Є ще четверта характеристика, яку не всі намагаються дізнатися, але вона дуже важлива відповідність характеристик самої батареї та зарядника.

Наприклад, заряджати батарею на 24В пристроєм, на якому вказано значення 12В, не вийде. Ви просто витратите свої гроші дарма. Сила струму теж важлива – для часу зарядки, вона повинна становити приблизно 10% від самого акумулятора, але не бути занадто малою – наприклад, якщо ємність АКБ становить 80 А/год, то використовувати для зарядки девайс на 2 ампери, це займе більше двох днів . Оптимальний час, протягом якого можна заряджати батарею, для кожного свій – хтось їздить на авто щодня, а то й по кілька разів, хтось сідає за кермо рідше. Витратити на поповнення електроенергії в батареї кілька днів неприпустимо майже для кожного автовласника.

Деякі пристрої можуть заряджати батареї в кількох режимах. Вибрати відповідний вам можна:

  • під тип АКБ;
  • під рівень розряду;
  • під температуру навколишнього повітря;
  • від інші параметри (краще поцікавитися у виробника чи консультанта у магазині).

Спробуйте дізнатися також напругу на виході зарядного апарату – вона повинна перевищувати 20% напруги батареї. Чи можна налаштувати цей параметр? Якщо ні, краще пошукайте інший зарядник: регулювання – необхідна річ.

Струм повинен забезпечувати потрібний рівень заряду за 10 годин або близько того.

Потужність – не головне. Потрібно вибирати якісне ЗУ, але з меншим струмом, ніж заявлене як дуже потужне, але від невідомого чи сумнівного виробника.

Автомобільні пуско-зарядні пристрої (ПЗП)

автомобильное пуско-зарядное устройство

Особливий тип ЗУ для автомобіля це ті, які використовуються для пуску. Є випадки, коли автомобіль не може їхати далі, тому що акумулятор повністю розряджений. Двигун може працювати, але його неможливо запустити, тому що пуск здійснюється від АКБ, а в ній вичерпався запас електроенергії.

У цьому випадку є три варіанти: запуск «з поштовху», так зване «прикурювання» із залученням АКБ іншої машини (небезпечна річ через невідповідність характеристик акумуляторів) та пуско-зарядні пристрої. Ці прилади треба возити про всяк випадок із собою — АКБ може «потухнути» будь-якої миті.

Якщо це сталося, підключіть ПЗП до акумулятора свого автомобіля, дотримуючись полярності. Заводьте авто, коли напруга на клемах АКБ досягне потрібного значення (зазвичай це 14,5 вольт). Пуско-зарядний пристрій не відключайте. Якщо автомобіль не завівся з першого разу, потрібно повторити процедуру. Тільки тоді вимкніть зарядник.

Крім пуску, цей прилад можна використовувати для заряджання різних електричних апаратів. Не обов’язково тих, що мають відношення до автомобіля.

Вибирається ПЗП за тими ж параметрами, що і звичайне ЗП: ємність батареї, тривалість відновлення заряду, наявність додаткових можливостей. Під додатковими можливостями розуміються перевірка рівня заряду батареї, її загального стану, тестування генератора та інше. Зрозумійте, чи вам потрібні ці додаткові опції.

Як апарат визначає, коли потрібно закінчити заряджання? Найпростіші моделі обладнані таймером. Він не завжди працює коректно, через це батарея недозаряджається або залишається на підзарядці занадто довго це може її зіпсувати. Більш сучасний варіант – мікроконтролер, який враховує відразу багато параметрів і завдяки цьому відключає апарат вчасно.

Найкращі моделі автомобільних зарядних пристроїв

Різні інтернет-магазини пропонують різноманітні моделі ЗУ. Варто виділити кілька поширених варіантів.

Bosch C7

Bosch C7

Належить до імпульсних інтелектуальних приладів. Максимальне значення струму споживання – 7 ампер. Підходить для батарей, ємність яких становить більше 14 А/год. Застосовується за сильного розряду АКБ.

Перемикається між режимами 12 та 24 вольт. Може використовуватися як джерело живлення або резервне джерело для інших приладів (таких, як автомобільний холодильник). Може відновлювати працездатність АКБ у холодному стані.

Є механізм захисту при неправильному підключенні, що виключає можливість короткого замикання.

Докладніше про характеристики, моделі та комплектацію дізнавайтеся у консультанта в точках продажу. Вам порадять найбільш підходящу модель та тип ЗП.

Master Watt РОБОТ-12 (12 вольт, 12.5 ампер)

Master Watt РОБОТ-12

Пристрій, що працює на процесорі. Є автоматичним. Підтримує всі свинцево-кислотні акумулятори на 12 вольт.

Точний список акумуляторних батарей, що підтримуються, уточнюйте в точках продажу, де купуєте ЗУ.

Забезпечує ефективність заряджання акумулятора за порівняно невеликий час. Ємність та необхідний режим роботи прилад визначає сам. У комплектації – вольтметр. Режим заряджання вибирається автоматично.

Особливістю цієї моделі є можливість десульфатації: ця процедура потрібна кальцієвим акумуляторам. Завдяки цьому можна підтримувати батарею в хорошому стані і таким чином збільшити термін служби.

Доступний буферний режим, у якому Робот-12 перевіряє рівень струму батареї. Заряджання може починатися автоматично, коли рівень електрики знижується нижче певного значення.

SmartBuster T240 (12 вольт, 16,8 ампер)

smartbuster t240 2

Компактний пускозарядний прилад для сучасних автомобілів. У цього пристрою є свій акумулятор (літій-полімерний, 16,8 А/г). Він може використовуватися як для запуску двигуна, так і для заряджання інших приладів, наприклад, телефонів або планшетів. Є портативним.

Цей варіант треба розглянути тим, хто часто подорожує та виїжджає за місто (дачникам, любителям походів чи риболовлі). Працює за високих і низьких температур, нижня межа: -20 градусів, верхня: +60 градусів. Це діапазон, за межі якого температура тут виходить рідко. Прилад портативний, його можна возити із собою у будь-яке місце. На відміну від трансформаторних моделей, ця компактна і небагато важить.

Пристрій універсальний: він має кілька входів, адаптованих під різні стандарти. Так можна заряджати як акумулятор автомобіля, так і інші прилади.

Корисно воно буде і для запуску машини: у цьому режимі SmartBuster може видати до 800 ампер. Цього достатньо для того, щоб запрацював двигун навіть потужного автомобіля або іншого транспорту, у тому числі великого.

Які можна зробити висновки

Правильний вибір зарядного пристрою для автомобільного акумулятора збільшує час його роботи: забезпечує рівномірність циклів зарядки-розрядки, підтримує рівень електроенергії в пристрої на потрібному рівні. Навіть якщо ви живете в місцевості з не дуже хорошим кліматом і АКБ швидше розряджається взимку при мінусових температурах – у вас є вирішення цього питання, якщо ви купуєте якісний зарядний апарат.

Визначіться, що вам потрібно – пуск, відновлення електричного заряду батареї або ж компактний апарат для заряджання будь-яких електроприладів, які ви берете із собою. Дізнайтеся про характеристики вашої АКБ і те, який зарядник краще підійде для батареї з такими параметрами. Робіть вибір на користь відомих виробників та моделей з хорошими відгуками в інтернеті. Не женіться за високою потужністю та багатофункціональністю, головне — якість та тривалий термін роботи пристрою.

Уникайте використання (навіть одноразового) зарядників з характеристиками, що не відповідають вашій батареї. Це може скоротити термін роботи і навіть зіпсувати акумулятор остаточно. Купувати інший – дорожче, ніж купити потрібне і компактне ЗУ.