автомобильная аптечка

Рекомендований склад автомобільної аптечки іноді оновлюється і затверджується, і, якщо перевірка виявляє неповну комплектність такої аптечки в одному з автомобілів, інспектор має право оштрафувати власника. В аптечці автомобіля повинні бути всі медикаменти та пристрої, які можуть знадобитися в надзвичайній ситуації.

Що має бути у ній у 2022 році?

Склад автомобільної аптечки нового зразка 2022 р.

Відповідно до українського стандарту ДСТУ 3961-2000 «Аптечка медична автомобільна», який був запроваджений наказом Міністерства економіки України № 622 від 11.06.2013 р., в автотранспорті передбачені аптечки двох типів – № 1 та № 2. Перша призначена для автомобілів, яких перевозиться до 9 пасажирів, а друга – для пасажирського транспорту, що вміщує більшу кількість осіб. При цьому в аптечці кожного типу є по два обов’язкові набори. Один з них має назву «аварійний» і призначений для зупинки кровотечі, а другий, «експлуатаційний», застосовується при отриманні водієм або пасажирами серйозних травм (відкриті та закриті переломи, вивихи, черепно-мозкові травми тощо).

Обов’язковий набір аптечки №1

 • Джгут – 1 шт.;
 • Еластичний бинт 5 м 10 см – 1 шт.;
 • Марлевий стерильний бинт 5 м 10 см – 2 шт.;
 • Марлевий стерильний бинт 7 м 14 см – 1 шт.;
 • Марлевий нестерильний бинт 5 м 10 см – 1 шт.;
 • Марлевий нестерильний бинт 7 м 14 см – 1 шт.;
 • Серветки для дезінфекції або смужки з антимікробною дією – 2 шт.;
 • Стерильні серветки – 6 прим.;
 • Кровоспинні серветки – 2 шт.;
 • Стерильний перев’язувальний пакет – 1 прим.;
 • Парамедичні ножиці – 1 шт.;
 • Медична перев’язувальна косинка – 50 м х 50 см – 1 шт.;
 • Пов’язка від опіків (гелева) – 1.

Обов’язковий набір аптечка №2

 • Клапан для штучної вентиляції легень – 1 шт.;
 • Медичні рукавички №8 – 1 прим.;
 • Термопростирадло 160 см × 210см. – 1 шт.;
 • Анатомічний пінцет – 1 шт.;
 • Англійські шпильки – 2 шт.

Це лише те, що стосується засобів першої допомоги. Медикаменти теж мають бути присутніми в автомобільній аптечці. Це не регламентується, але бажано, щоб окрім бинтів, пластирів та рукавичок тут були ліки: знеболювальні (анальгін або цитрамон, якомога сучасніші засоби), спирт, протизапальні препарати та антибіотики, «серцеві» препарати (валідол, валокордин).

Бажано, щоб до всіх цих препаратів додавалася інструкція із застосування. Така сама інструкція повинна додаватися до безконтактного термометра. Він недавно увійшов у широке вживання, і ще не всі знають, як ним користуватися. А це – оптимальний вид термометра для автомобільної аптечки: контактний електронний градусник не завжди показує точне значення, а ртутний може бути небезпечним у разі пошкодження корпусу.

Як застосовувати автомобільну аптечку

Вона може знадобитися далеко не завжди – тільки при автомобільній аварії або якщо один із пасажирів раптово почував себе погано. У разі виникнення таких ситуацій необхідно застосовувати необхідні медикаменти та пристрої відповідно до інструкцій.

Якщо ви надаєте першу допомогу при травмі, обов’язково скористайтесь медичними рукавичками. Це захистить від потрапляння інфекції і вас, і постраждалого. Якщо ви зупиняєте кров джгутом, він повинен бути накладений вище за місце ушкодження — але одного джгута недостатньо: необхідно накласти на це місце пов’язку.

Робити штучне дихання без спеціального пристрою теж не рекомендується. Воно істотно спрощує процес і також має бути у вашій аптечці.

Навіть поїздка, що проходить спокійно і без подій, не гарантує того, що ніхто не отримає випадково подряпину або іншу дрібну травму. Для таких випадків передбачені бактерицидні пластирі, які надійно закривають рану і перешкоджають попаданню в неї інфекцій.

Медикаменти слід застосовувати за призначенням. Спирт використовується для тих же цілей, що й бактерицидний пластир для знезараження. Знеболюючі препарати необхідні, якщо хтось відчуває нездужання, наприклад, головний біль. Антибіотики та протизапальні засоби потрібні вкрай рідко.

Окремо варто сказати про безконтактний термометр. Щоб виміряти з його допомогою температуру, потрібно навести прилад на лоб людини, переконавшись, що на ньому немає вологи та інших сторонніх речовин, які можуть завадити виміру та спотворити результат. Максимальна відстань – 6 сантиметрів, далі виміряти вже не вдасться. Навівши прилад, дочекайтесь звукового сигналу. Цей прилад відрізняється точністю вимірювання — але між ним та людиною, якій вимірюють температуру, не повинно бути потоків повітря від вітру чи кондиціонера — вони також можуть спотворити результат.

Термін придатності автомобільної аптечки

Кожен медикамент і пристосування мають свій термін придатності — і замінювати їх потрібно в міру закінчення цього терміну. Загалом аптечка вважається придатною протягом 4,5 років. Джгути та пластирі можуть зберігатися і довше – протягом шести років. Після цього їх потрібно буде замінити.

Завжди стежте за терміном придатності препаратів, що є в аптечці, по можливості – пластирів та інших матеріалів теж.