заряжание аккумулятора

Акумулятор влаштований просто і надійно – в ньому мінімум складних деталей, і зламатися він сам по собі навряд чи може. Так думають багато автовласників – але на практиці пристрій часто підводить свого господаря, і недоречно заглухлу машину доводиться заводити будь-якими доступними методами. Як не потрапити в таку ситуацію, правильно вибравши зарядний пристрій для акумулятора?

Здається, що завдання просте: потрібно просто зайти в будь-який онлайн-магазин і вибрати відповідний зарядник. Але мало хто може його правильно вибрати: мало хто знає параметри цих пристроїв. Що це за параметри і чому їх необхідно знати, щоб не купити неправильну модель або зовсім підробку?

Що таке акумулятори для автомобілів

Вони встановлюються в автомобіль для досягнення постійної напруги. Це можуть бути різні значення – від 3 вольт до 24 в деяких моделях. Відповідно, і заряджати їх потрібно таким же чином – від джерела постійної напруги.

При виготовленні таких акумуляторів використовуються різні елементи – в основному пристрої бувають літій-іонними, але існують також нікель-кадмієві та інші варіанти.

Перед тим, як вибрати зарядний пристрій, потрібно переконатися, що він підходить для зарядки акумуляторів саме з такого матеріалу, як ваш. Спочатку дізнайтеся, з якого металу виготовлена ваша АКБ. Потім перегляньте в інтернет-магазині характеристики зарядного пристрою і переконайтеся, що він підійде для зарядки такої батареї.

Ще один параметр, на який треба звернути увагу – ємність. Вона теж вказана на батареї і вказується також на сайті, де ви її купували. Це обсяг струму, який може одноразово накопичити акумулятор. Вимірюється в ампер-годинах. Струм у зарядному пристрої має становити 10% від його ємності (наприклад, якщо вона становить 60 А\год, то зарядний пристрій має бути шестиамперним).

Різновиди зарядних пристроїв. Принцип їхньої роботи

Такі пристрої для акумуляторних батарей – понижувальні випрямлячі. Вони регулюють напругу або струм, що надходить, і дозволяють електроенергії накопичуватися в АКБ. Ви підключаєте його до мережі, в якій напруга дорівнює стандартним 220 вольтам, і понижувальний трансформатор передає електроенергію в АКБ під меншою напругою.

Потім у справу вступає діодний міст, перетворюючи змінний струм на постійний. Вихідний сигнал виходить стабільним. Це принцип роботи будь-якого зарядного пристрою для автомобільного акумулятора.

Тепер розповімо про їхні різновиди. Зарядні прилади для автомобільних батарей діляться на два типи – трансформаторні та імпульсні. Трансформаторні вирізняються великими розмірами і вагою, їх можна зберігати в якомусь одному місці – ідеальним стане гараж: і машина не буде знаходитися далеко, і постійно переносити важкий апарат з місця на місце не доведеться.

Імпульсний прилад для зарядки мало чим відрізняється за принципом роботи, але в нього інший пристрій, і він менший за габаритами. Необхідна частина такого пристрою – мікропроцесор. Він забезпечує стабільне надходження електрики і перетворення напруги.

У кожного типу є свої переваги:

  • трансформаторний – потужний і надійний;
  • імпульсний – не займає багато місця;
  • трансформаторний можна розмістити в гаражі, він буде завжди поруч з авто;
  • імпульсні моделі більш сучасні та дають змогу автоматизувати процес заряджання батареї;
  • в імпульсному заряднику можна візуалізувати потрібні вам параметри завдяки дисплею.

Ви можете вибрати те, що підходить вам: якщо вам хочеться швидко відновити запас електроенергії в батареї, треба віддати перевагу транспортному – у нього більша потужність. Але й важить він набагато більше – кілька кілограмів. Такий пристрій має перебувати на одному місці і не переміщатися. Але у такої схеми є і недоліки: акумулятор може розрядитися в будь-який, найнесподіваніший момент, а машину треба ще якось пригнати в гараж. Якщо у вас часто трапляються такі ситуації, простіше возити з собою імпульсну версію.

Найважливіші параметри зарядного для акумулятора авто

Треба звернути увагу на три речі: струм, ємність і напругу. Є ще четверта характеристика, яку не всі намагаються дізнатися, але вона дуже важлива – відповідність характеристик самої батареї і зарядника.

Наприклад, заряджати батарею в 24 вольта пристроєм, на якому вказано значення 12 вольт, не вийде. Ви просто витратите свої гроші даремно. Сила струму теж важлива – для часу зарядки, вона повинна становити приблизно 10% від самого акумулятора, але не бути занадто малою – наприклад, якщо ємність АКБ становить 80 А/год, то використовувати для зарядки девайс на 2 ампери, це займе більше двох днів. Оптимальний час, протягом якого можна заряджати батарею, для кожного свій – хтось їздить на авто щодня, а то й по кілька разів, хтось сідає за кермо рідше. Витратити на поповнення електроенергії в батареї кілька днів – неприпустимо майже для кожного автовласника.

Деякі пристрої можуть заряджати батареї в декількох режимах. Вибрати відповідний вам можна:

  • за типом АКБ;
  • рівнем розряду;
  • температурою навколишнього повітря;
  • іншими параметрами (краще поцікавитися у виробника або консультанта в магазині).

Спробуйте дізнатися також напругу на виході зарядного апарату – вона має перевищувати 20% напруги батареї. Чи можна регулювати цей параметр? Якщо ні, краще пошукайте інший зарядник: регулювання – необхідна річ.

Струм має забезпечувати потрібний рівень заряду за 10 годин або близько того.

Потужність – не головне. Потрібно вибирати якісний ЗП, але зі струмом трохи меншим, ніж заявлений як дуже потужний, але від невідомого або сумнівного виробника.

Пуско-зарядні пристрої

Особливий тип ЗП – це ті, які використовуються для пуску. Є випадки, коли автомобіль не може їхати далі, бо акумулятор розряджений повністю. Двигун може працювати, але його неможливо запустити, тому що пуск здійснюється від АКБ, а в ній вичерпався запас електроенергії.

У цьому разі є три варіанти: запуск “з поштовху”, так зване “прикурювання” із задіянням АКБ іншої машини (небезпечна річ через невідповідність характеристик акумуляторів) і пуско-зарядні пристрої. Ці прилади треба возити про всяк випадок із собою – АКБ може “згаснути” в будь-який момент.

Якщо це сталося, підключіть ПЗУ до акумулятора свого автомобіля, дотримуючись полярності. Заводьте авто, коли напруга на клемах АКБ досягне потрібного значення (зазвичай це 15 вольт). Пуско-зарядний пристрій поки не відключайте. Якщо автомобіль не завівся з першого разу, потрібно повторити процедуру. Тільки тоді вимкніть зарядник.

Крім пуску, цей прилад може використовуватися для зарядки різних електричних апаратів. Не обов’язково тих, які мають відношення до автомобіля.

Вибирається ПЗП за тими самими параметрами, що і звичайний ЗП: ємність батареї, тривалість процесу відновлення заряду, наявність додаткових можливостей. Під додатковими можливостями розуміються перевірка рівня заряду батареї, загального її стану, тестування генератора та інше. Зрозумійте, чи потрібні вам ці додаткові опції.

Як апарат визначає, коли потрібно закінчити зарядку? Найпростіші моделі обладнуються таймером. Він не завжди працює коректно, через це батарея недозаряджається або залишається на підзарядці занадто довго – це може її зіпсувати. Більш сучасний варіант – мікроконтролер, який враховує одразу багато параметрів і за рахунок цього відключає апарат вчасно.

Найкращі моделі зарядних пристроїв

Різні інтернет-магазини пропонують різні моделі ЗП. Варто виділити кілька поширених варіантів.

Bosch C7

Відноситься до імпульсних інтелектуальних приладів. Максимальне значення струму споживання – 7 ампер. Підходить батареям, ємність яких становить понад 14 А/год. Застосовується при сильному розряді АКБ.

Перемикається між режимами 12 і 24 вольт. Може використовуватися як підтримуюче джерело електроживлення або резервне джерело для інших приладів (таких, як автомобільний холодильник). Може відновлювати працездатність АКБ у холодному стані.

Є механізм захисту при неправильному підключенні, що виключає ймовірність короткого замикання.

Детальніше про характеристики, моделі та комплектації дізнавайтеся у консультанта в інтернет-магазині. Вам порадять найбільш підходящу модель і тип ЗП.

Master Watt РОБОТ-12 (12 вольт, 12.5 ампер)

Пристрій, що працює на мікропроцесорі. Є автоматичним. Підтримує всі свинцево-кислотні акумулятори на 12 вольт.

Точний список підтримуваних акумуляторних батарей уточнюйте в магазині, де купуєте ЗП.

Забезпечує ефективність зарядки акумулятора за порівняно невеликий час. Ємність і необхідний режим роботи прилад визначає сам. У комплектації – вольтметр. Режим зарядки вибирається автоматично.

Особливість цієї моделі – можливість десульфатації: ця процедура потрібна кальцієвим акумуляторам. Завдяки цьому можна підтримувати батарею в хорошому стані і таким чином збільшити термін її служби.

Доступний буферний режим, у якому Робот-12 перевіряє рівень струму в батареї. Зарядка може починатися автоматично, коли рівень електрики падає нижче певного значення.

SmartBuster T240 (12 вольт, 16,8 ампер)

Компактний пуско-зарядний прилад для сучасних автомобілів. У самого цього пристрою є свій акумулятор (літій-полімерний, 16,8 А/год). Він може застосовуватися як для пуску двигуна, так і для зарядки інших приладів, наприклад, телефонів або планшетів. Є портативним.

Цей варіант треба розглянути тим, хто часто подорожує і виїжджає за місто (дачникам, любителям походів або риболовлі). Працює при високих і низьких температурах, нижня межа – -20, верхня – +60 градусів. Це діапазон, за рамки якого температура тут виходить рідко. Прилад портативний, його можна возити з собою в будь-яке місце. На відміну від трансформаторних моделей ця компактна і трохи важить.

Пристрій, що працює на мікропроцесорі. Є автоматичним. Підтримує всі свинцево-кислотні акумулятори на 12 вольт.

Точний список підтримуваних акумуляторних батарей уточнюйте в магазині, де купуєте ЗП.

Забезпечує ефективність зарядки акумулятора за порівняно невеликий час. Ємність і необхідний режим роботи прилад визначає сам. У комплектації – вольтметр. Режим зарядки вибирається автоматично.

Особливість цієї моделі – можливість десульфатації: ця процедура потрібна кальцієвим акумуляторам. Завдяки цьому можна підтримувати батарею в хорошому стані і таким чином збільшити термін її служби.

Доступний буферний режим, у якому Робот-12 перевіряє рівень струму в батареї. Зарядка може починатися автоматично, коли рівень електрики падає нижче певного значення.

SmartBuster T240 (12 вольт, 16,8 ампер)

КомпактнийУ самого цього пристрою є свій акумулятор (літій-полімерний, 16,8 А/год). Він може застосовуватися як для пуску двигуна, так і для зарядки інших приладів, наприклад, телефонів або планшетів. Є портативним.

Цей варіант треба розглянути тим, хто часто подорожує і виїжджає за місто (дачникам, любителям походів або риболовлі). Працює при високих і низьких температурах, нижня межа – -20, верхня – +60 градусів. Це діапазон, за рамки якого температура тут виходить рідко. Прилад портативний, його можна возити з собою в будь-яке місце. На відміну від трансформаторних моделей ця компактна і трохи важить.

Пристрій універсальний: у нього є кілька входів, адаптованих під різні стандарти. Так можна заряджати не тільки акумулятор автомобіля, а й інші прилади.

Корисним він буде і для пуску машини: у цьому режимі SmartBuster може видати до 800 ампер. Цього достатньо для того, щоб запрацював двигун навіть потужного автомобіля – або іншого транспорту, зокрема великого.

Підсумок

Правильний вибір зарядного пристрою для автомобільного акумулятора збільшує час його роботи: він забезпечує рівномірність циклів зарядки-розрядки, підтримує рівень електроенергії в пристрої на потрібному рівні. Навіть якщо ви живете в місцевості з не дуже гарним кліматом і АКБ швидше розряджається взимку за мінусових температур – у вас є вирішення цього питання, якщо ви купуєте якісний зарядний апарат.

Визначтеся, що вам потрібно – пуск, відновлення електричного заряду батареї, компактний апарат для зарядки будь-яких електроприладів, які ви берете з собою. Дізнайтеся характеристики вашої АКБ і те, який зарядник краще підійде для батареї з такими параметрами. Робіть вибір на користь відомих виробників і моделей з хорошими відгуками в інтернеті. Не женіться за високою потужністю і багатофункціональністю, головне – якість і довгий термін роботи пристрою.

Уникайте використання (навіть одноразового) зарядників з характеристиками, що не відповідають вашій батареї. Це може скоротити термін її роботи і навіть зіпсувати акумулятор остаточно. Купувати інший – дорожче, ніж купити відповідний і компактний ЗП.